MIDA KUJUTAB ENDAST ESKIISPROJEKT?
Eskiisprojekt on hoone arhitektuurne
idee ja ruumiplaneeringuline lahendus. Eskiisprojekti põhjal ei väljastata
ehitusluba. Eskiisprojekti eesmärgiks on anda
visioon hoonest kui tervikust. Eskiisi eesmärk pole anda detailseid kirjeldusi
erinevate konstruktsioonisõlmede ja tehnosüsteemide kohta.
Eskiisprojekt on lähteülesandeks järgnevatele arhitektuursete projekti etappidele. Seda täiendatakse ja parendatakse detailsemaks edasi, nii valmib eelprojekt. Eskiisid.ee lehelt on võimalik igale eskiisprojektile kaasa osta ka erialaste programmide failiformaate nagu pln ja dwg, et projekti edasiarendus järgmistes etappides oleks lihtsam mis tahes arhitektuuribüroos.
Eskiisid.ee lehelt ostetava eskiisprojeti kooseisu kuulub:
Pdf- formaadis:
- korruseplaanid
- vaated
- lõiked
- seletuskiri
- 3D illustratsioonid.
- konkreetse krundiga sidumiseks asendiskeem
Kuni 20 m2 ja 60m2 hoonete projektidele saab lisaks koostada mahutabelid tarindite ruutmeetritest, et materjalide kulu suurusjärgust aimu saada. Lisaks saab osta ka erialaste programmide failiformaate - pln ja dwg.
MILLEKS ON ESKIISPROJEKTI VAJA?
Eskiisprojekti põhjal saavad eriosade koostajad omapoolsetele projekti etappidele teha esmase hinnapakkumise.
Eriosadeks on konstruktiivne osa; tugev- ja nõrkvoolu osa; ventilatsiooni ja kütte osa; vee ja kanalisatsiooni osa; vajadusel maastiku kujundamise ja vertikaalplaneerimise osa.
Eskiisprojekt on soovituslik projekti etapp selleks, et tellijal tekiks täpsem nägemus ja arusaam oma soovidest. Lisaks on olukordi, kus eskiisprojekt on abiks projekteerimistingimuste väljastamisel - mõnel juhul võib kohalik omavalitsus projekteerimistingimuste väljastamiseks küsida eskiisprojekti, et hinnata hoone sobivust konkreetsele krundile.
Ka võib minna eskiisprojektiga kohaliku omavalitsuse vastava ametniku juurde enne krundi ostmist, et uurida, kuhu on lubatud soovitud arhitektuurse ilmega hoone ehitada. Omavalitsuste ettekirjutused võivad näiteks seada piiranguid katusekaldele ja kui on soov ehitada lamekatusega maja, siis igale poole polegi see lubatud. Seega aitab eskiisprojekt vältida olukordi, kus ostja peab loobuma oma soovitud välisilmega hoonest omavalitsuse piirangute tõttu.
Ettekirjutused projekteeritavale hoonele saab detailplaneeringust või selle puudumisel projekteerimitingimustest, mille väljastab kohalikomavalitsus igale krundile individuaalselt.
Loe ka samalt lehelt : "Millal on vaja ehitusluba ja kuidas seda saada?" ning "Väikeehitise püstitamine"